środa, 7 listopada 2018

O osobach, które znasz tylko z nazwiska słów kilka
Pochłaniacie ich książki niemal na wyścigi, z niecierpliwością obgryzacie paznokcie w oczekiwaniu na kolejną powieść sygnowaną ich nazwiskiem i uważacie się za ich fanów. Czy wiecie jednak jak wyglądają, co lubią i co robią? Czy gdybyście spotkali ich na ulicy (proszę się nie śmiać, to hipotetyczna sytuacja! :D ), wiedzielibyście, że to ludzie, którzy stworzyli Waszych ulubionych bohaterów i że musicie, po prostu musicie, strzelić sobie z nimi zdjęcie i błagać o podpis choćby na chusteczce (oczywiście niezużytej, bądźmy normalni :P )?
Jeśli tak - chapeau bas ;)
Jeśli jednak macie w tym temacie małe zaległości - bez obaw, zaraz je nadrobicie. Zapraszam na krótki (tym razem naprawdę ;) ) przegląd najpopularniejszych obecnie pisarzy.

 


PS. Spokojnie, mam nadzieję, że będzie nieco ciekawiej niż na Wikipedii :>

Alwyn Hamilton


Alwyn ma pewien.... Powiedzmy, że nieco dziwny nawyk. Uwielbia bowiem... przeprowadzki.
Większość dzieciństwa spędziła w rozdarciu między Europą i Kanadą; z Francji wyjechała na studia w Cambridge, a później osiedliła się w Londynie. Kupuje zdecydowanie zbyt wiele książek - do czego zresztą sama się przyznaje.
Książki zaczęła pisać z nudów - młode lata spędziła w niewielkim mieście (szalenie podobnym do tego z "Pięknej i Bestii", swoją drogą), w którym dostępne rozrywki liczyć można było na palcach jednej ręki.
W 2016 roku uznana za Best Debut Author.w plebiscycie Goodreads Choice Award.

Znana z :


Dmitry Glukhovsky
całkiem niezły byłby z niego Bond, nie sądzicie? ;)
Rosjanin. Pisarz, dziennikarz i felietonista. Swoimi tekstami dzieli się z czytelnikami  „Harper’s Bazaar”, „l’Officiel” i „Playboya”. 
"Metro 2033" pisać zaczął jako 18-latek - fragmenty publikował w sieci, a jego czytelnicy w pewnym stopniu mogli ingerować w fabułę.
Prywatnie ma żonę i dwójkę dzieci.
Poliglota, prócz rodzimego rosyjskiego biegle posługuje się angielskim, francuskim, hebrajskim, hiszpańskim i niemieckim.
Znany z :

Jodi Picoult
nie, nie, skąd, wcale nie jest tu dlatego, że to moja ulubiona autorka :D


Autorka 24 powieści, z których w zasadzie każda stała się bestsellerem.
Nie cierpi rosyjskiej literatury - według niej potrzeba drzewa genealogicznego, by połapać się kto jest  w nich kim; każda książka ma po tysiąc stron i w każdej trup ściele się częściej niż często.

Na literacki obiad zaprosiłaby Alice Hoffman, Toni Morrison i Mary Morris.
Na pytanie "Książka, która zmieniła Twoje życie" nieustannie odpowiada: "Przeminęło z wiatrem".

Uznana za jednego z dziesięciu najbardziej wpływowych żyjących absolwentów Princeton, obok takich osobistości jak Jeff Bezos (
prezes, dyrektor generalny i przewodniczący zarządu Amazon.com), Robert Mueller (prawnik, dyrektor Federalnego Biura Śledczego Stanów Zjednoczonych w latach 2001-2013), Eric Schmidt (od 2015 roku przewodniczący komitetu wykonawczego rady dyrektorów Alphabet, w latach 2011-2015 prezes zarządu Google, były członek zarządu Apple Inc) i Michelle Obama.

Znana z :
Maxime Chattamfot. agencja Anadore 


Francuz z pochodzenia, kryminolog z wykształcenia (no, powiedzmy, wszak studiował tylko rok :D ).
Chcąc nabrać doświadczenia życiowego, tak niezbędnego podczas pisania powieści, pracował m.in. jako stróż, księgarz i aktor, był także świadkiem sekcji zwłok.
Do pisania książek zainspirował go Tolkien i Stephen King.
Przez wielu nazywany "złotym chłopcem suspensu".

Znany z :Liane Moriartylianemoriarty.com.au


Pierwszym wypowiedzianym przez nią słowem było "glug" (bulgotać), co zostało skrupulatnie zapisane w książce dla dzieci, nad którą pieczę sprawowała jej matka.
Od dzieciństwa kochała czytać - do tego stopnia, że gdy szła bawić się do kolegów/koleżanek ze szkoły, ci musieli chować przed nią swoje książki.
Za napisanie pierwszej książki na zlecenie otrzymała zawrotną zaliczkę w wysokości 1$. Zamawiającym był jej rodzony ojciec, a efektem pracy - trzytomowy (!) epos o wdzięcznym tytule "The Mystery of Dead Man's Island".


Nie zaśnie, jeśli wcześniej nie weźmie długiej, gorącej kąpieli, KONIECZNIE z dobrą powieścią w dłoni.


Znana z :
Matthew Quick


Nim "Poradnik pozytywnego myślenia" zmienił jego życie, przez kilka (a może nawet kilkanaście? ;) ) lat pracował jako pełnoetatowy nauczyciel języka angielskiego i trener koszykówki.
Sprzedał prawa do ekranizacji WSZYSTKICH swoich książek (i to największym filmowym wytwórniom, z DreamWorks na czele).
W 2013 roku Matthew znalazł się na liście stu najbardziej wpływowych osób.
Obecnie, wraz z żoną Alicią (pianistką i pisarką), mieszka w Karolinie Północnej.


Znany z :


Katarzyna Puzyńska


 katarzynapuzynska.pl
Psycholog z wykształcenia, autorka kryminałów z zamiłowania.
Zdecydowanie najbardziej wytatuowana polska pisarka. Uwielbia bieganie, Skandynawię, Hiszpanię i muzykę (a zwłaszcza punk i metal).
Od lat wegetarianka i posiadaczka wiernego zwierzęcego stadka (liczącego aktualnie psa, kota i konia razy dwa).
Fanka Camilli Lackberg. 

Znana z :


Jo Nesbø
Wiedzieliście, że wszechstronny z niego gość? ;)fot. Espen Rasmussen / VG
Za młodu grywał w piłkarskim klubie Molde FK, ale kontuzja kolana  przekreśliła jego marzenia o byciu drugim (wróć, raczej pierwszym :D ) Ronaldo.
Ekonomista z wykształcenia, pracował także jako dziennikarz i makler.
Nim stał się sławny dzięki literackiej serii o Harrym Hole, zyskał ogromną popularność w rodzimej Norwegii, gdzie jako członek zespołu muzycznego Di Derre gra, śpiewa i komponuje teksty.

Znany z :
 

I to tyle na dziś ;)
Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego, wszak nigdy nie wiadomo, jak brzmiało będzie Wasze pytanie za milion ;)

6 komentarzy :

  1. bardzo fajny post, przybliżajacy autorów :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Autor Metra bardzo sympatyczny. Miałam okazję go poznać podczas spotkania w Empiku organizowanego z okazji premiery 'Tekstu'.

    OdpowiedzUsuń
  3. ekstra post, fakty o autorach zawsze są ciekawe! ;)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz to kolejna cegiełka w tworzeniu tego bloga. To jak, pomożesz? ;)

Wykonała Ronnie