wtorek, 21 maja 2019

RECENZJA - "Trzy kroki od siebie" Rachel Lippincott

Najpierw zobaczyłam okładkę.
Zagraniczną, magiczną okładkę, która skradła moje serce. 
Później dowiedziałam się, że "Five feet apart" jest już ekranizowane i że film pojawi się tuż-tuż. 
Nie dziw więc, że - jako praworządny książkoholik - grzecznie czekałam na książkę w polskiej wersji językowej nim jak gazela pognałam do kina.
Dziwi jednak fakt, że tym razem popełniłam błąd...Zwłóknienie torbielowate, powszechniej znane jako mukowiscydoza, to nieodłączny towarzysz Stelli. Nieuchronne powroty do szpitala i kubki pełne leków - tak dzięki niemu wygląda życie dziewczyny. Stella stara się jednak myśleć pozytywnie i cierpliwie czeka na nowe płuca. 
Płuca, które będą bardziej wydolne niż jej własne, 35. procentowe; płuca, które wydłużą jej życie o 5 lat.
I wtedy do szpitala przybywa ON. 
Ciemnowłosy, uparty Will, którego uśmiech kruszy mury wokół Stelli. Will, któremu Burkholderia cepacia odebrała szansę na przyszłość i który dość już ma bezsensownych i nieprzynoszących żadnego rezultatu terapii. I w końcu Will, od którego Stella powinna trzymać się z daleka i którego dotyk może ją zabić.
Tyle że - jak to mówią - serce nie sługa.
Nie jestem zachwycona. Zdecydowanie nie wyrwano mi serca z piersi i nie podeptano duszy. 
Nie jestem też jednak rozczarowana - "Trzy kroki od siebie" nie są bowiem złą książką. Są... poprawne. 
Przede wszystkim to naprawdę rzetelna kronika z życia osoby cierpiącej na mukowiscydozę. Przyznam, że do tej pory nie miałam o tej chorobie zbyt wielkiego pojęcia. Jasne, znałam kilka z jej objawów i mniej więcej kojarzyłam patofizjologię, czym innym jest jednak wiedza książkowa, a czym innym codzienność chorej osoby. Jeśli więc chodzi o spojrzenie na chorobę - "Trzy kroki od siebie" w naprawdę dosadny (ale i bardzo przystępny) sposób przybliżają czytelnikom mukowiscydozę. 
Jeśli zaś chodzi o fabułę... No cóż. Nie będę czarować - jest przewidywalna. Relacja Willa i Stelli rozwija się ekspresowo (niemal w pięć minut przechodzą od "nie lubię cię, burdeltato" do "mogę dla ciebie zginąć") i brak tu jakichkolwiek plot twistów (chyba że były tak subtelne, że ich nie dostrzegłam :P ). Między bohaterami nie czuć było żadnej chemii, choć - co ciekawe - w pojedynkę prezentowali się i ciekawie, i sympatycznie. 
Największym problemem tej książki jest fakt, że powstała na podstawie scenariusza i to - niestety! - mocno czuć. Część wątków jest spłycona i mam wrażenie, że właśnie przez to nie wywołuje takich emocji jak docelowo wywoływać miała. W wersji filmowej w niczym to nie przeszkadzało, w książkowej jednak mocno - wszak to ona winna dostarczać wszystkie te detale, refleksje i emocje, których obraz nie jest w stanie. 
Podsumowując? To naprawdę nie jest słaba książka, jest tylko... trochę niedopracowana ;)"Trzy kroki od siebie" to pozycja obowiązkowa dla tych z Was, którzy pokochali Hazel i Gusa. Choć nie wyciśnie z Was tylu łez, co opowieść o nieco starszym Willu i troszkę bardziej zwariowanej Louisie, to choćby dla kilku chwytających za serce scen warto ją przeczytać.
A później... Później pognać na film.
Jak gazela, ma się rozumieć ;)Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu


4 komentarze :

 1. Twoja recenzja nieco mnie zdziwiła, bo do tej pory spotykałam się raczej z samymi zachwytami nad tą pozycją. Jeśli jednak zdecyduję się na jej lekturę, (co najpewniej się zdarzy bo mam słabość do książek młodzieżowych z motywem choroby) to podejdę do niej z nieco bardziej krytycznym nastawieniem. 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też widziałam same zachwyty. Ale cóż, ile ludzi, tyle opinii ;)

   Usuń
 2. TAK, TAK, TAK! W końcu mniej pozytywna recenzja. XD Już myślałam, że ze mną coś nie tak, że mnie tak nie zachwyciła jak resztę osób. xd Wydanie zagraniczne posiadam i prezentuje się fenomenalnie. :D

  Pozdrawiam serdecznie,
  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz to kolejna cegiełka w tworzeniu tego bloga. To jak, pomożesz? ;)

Wykonała Ronnie