poniedziałek, 12 grudnia 2016

Świąteczne opowieści


W telewizorze co rusz miga Ci czerwona ciężarówka,  głos z reklamy wyśpiewuje "Coraz bliżej święta", a Ty wciąż nie czujesz tej magii?
Chcesz choinki, kilograma pomarańczy i śniegu (który znów postanowił, że zrobi wszystkim dowcip i pojawi się w marcu)? 
Nie czarujmy się, nie wyczaruję Wam Mikołaja, tony śniegu i przypraw korzennych w powietrzu, bo Harry Potter ze mnie marny, ale znam coś, co poprawi Wam humor i wprawi w iście świąteczny nastrój :>
Czas na... świąteczne opowieści!


PS. Jestem pewna, że część z nich na pewno znacie, ale liczę na to, że uda mi się Was zaskoczyć choć kilkoma ;)

"Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań"


"W te święta 12 autorów powieści dla młodzieży, m.in. Rainbow Rowell, Gayle Forman i David Levithan, przyniesie Ci najpiękniejszy prezent.

Znana piosenkarka udaje kogoś innego, by uciec przed sławą.
Skazany na prace społeczne młodociany przestępca musi wziąć udział w przygotowaniach do jasełek i zakochuje się w najbardziej nieodpowiedniej dla niego osobie.
Dziewczyna adoptowana przez Świętego Mikołaja zastanawia się, czy dla miłości jest gotowa opuścić krainę elfów…

Nieważne, skąd pochodzisz, czy jesteś elfem czy zagubionym w świecie dorosłych nastolatkiem – uwierz w magię świąt!
A jeśli nie uwierzysz – czy to oznacza, że ona nie istnieje?
Przecież wszyscy pragniemy tego samego: by ktoś podarował nam miłość."

"W śnieżną noc"
"Trzy gwiazdy literatury młodzieżowej, z kultowym pisarzem, Johnem Greenem na czele, napisały na czas Gwiazdki trzy połączone ze sobą opowiadania.

Punktem wyjścia jest burza śnieżna, która w Wigilię kompletnie zasypuje miasteczko Gracetown. Na tle lśniących białych zasp pięknie prezentują się prezenty przewiązane wstążeczkami i kolorowe światełka połyskujące w nocy wśród wirujących płatków śniegu.

Śnieżyca zamienia małe górskie miasteczko w prawdziwie romantyczne ustronie. A przynajmniej tak się wydaje… Bo przecież przedzieranie się z unieruchomionego pociągu przez mroźne pustkowia zazwyczaj nie kończy się upojnym pocałunkiem z czarującym nieznajomym. I nikt nie oczekuje, że dzięki wyprawie przez metrowe zaspy do Waffle House uda się odkryć uczucie do wieloletniej przyjaciółki. Albo że powrót prawdziwej miłości rozpocznie się od nieprzyzwoicie wczesnej porannej zmiany w Starbucksie. Jednak w śnieżną noc, kiedy działa magia Świąt, zdarzyć może się wszystko…"

"Święta Miłośniczek Czekolady""Czekolada jest dobra na wszystko!

Co robić, gdy święta już za pasem?

1 Kupić prezenty pod choinkę
2 Spotkać się z przyjaciółkami
3 Zjeść w ich towarzystwie ulubioną czekoladę

Życie czterech Miłośniczek Czekolady jest pełne zawirowań. Lucy jest tak zaabsorbowana prowadzeniem kawiarenki Czekoladowe Niebo, że nie ma czasu dla swojego chłopaka. Poza tym na horyzoncie pojawia się były narzeczony. Nadia od dawna trzyma mężczyzn na dystans, ale poznaje kogoś, kto wyraźnie ją pociąga. Chantal ma wątpliwości, czy jej małżeństwo przetrwa, mimo że mają małą córeczkę. Autumn, rozczarowana swoim partnerem, marzy o lepszym związku.

W trudnych chwilach jak zwykle niezawodna okazuje się przyjaźń i... duża porcja czekolady.
„Święta Miłośniczek Czekolady” to kontynuacja losów bohaterek zabawnych i wzruszających powieści „Klub Miłośniczek Czekolady” i „Dieta Miłośniczek Czekolady”.

"Wiedźmikołaj""Zapadła noc przed Nocą Strzeżenia Wiedźm.
I jest zbyt spokojnie.
Jest też śnieg, latają rudziki i gile, stoją ubrane drzewka, ale daje się wyraźnie zauważyć brak grubego osobnika, który przynosi zabawki...
Susan musi go odnaleźć przed świtem. Inaczej nie wzejdzie słońce. Niestety, do pomocy ma tylko kruka z apetytem na gałki oczne, Śmierć Szczurów i o boga kaca. Co gorsza, ktoś wsuwa się jednak przez komin. Tym razem niesie worek zamiast kosy, ale jest w nim coś nieprzyjemnie znajomego...
HO. HO. HO.
To prawda, co mówią: "Lepiej uważaj...".


"Dolep mi ogon, śnieżyco!""Co może się wydarzyć na ośmiodniowym obozie narciarskim w Alpach? Szesnastoletnia Łucja liczy na poznanie nowych osób, ale niespodziewanie dostaje też szansę poznania na nowo osób całkiem "starych". Zaskakujące wydarzenia nadchodzą jedno po drugim, od chwili zbiórki przed wyjazdem do Włoch aż do ostatniej strony książki. Międzynarodowa grupa obozowiczów rządzi się swoimi, na bieżąco powstającymi prawami, do których należy dogryzanie opiekunom i trenerom. Czy ta zgrana drużyna poradzi sobie w dramatycznych okolicznościach? Co wyniknie z wszystkich zauroczeń, nieporozumień i wieloletnich tajemnic, które nagle wyjdą na jaw? Poszusujcie śmiało w tę historię, choć czasem będzie pod górę, warto pokonać całą trasę z Łucją. I pamiętajcie: rodzinę się wybiera!"

"Garść pierników, szczypta miłości""Rozgrzej się herbatą z miodem… czujesz, jak pachną pomarańcze i goździki?
Hanna to nowoczesna kobieta, która poświęca wszystko budowaniu kariery. Zraniona przed laty, postanawia, że już nigdy więcej się nie zakocha. Miłość to dla niej staromodny przeżytek, a relacje z mężczyznami opiera na przelotnych romansach. Do czasu.
Wiktor to człowiek sukcesu, który szturmem wdziera się w życie Hanki. Kobieta wkrótce przekonuje się, że jest nie tylko przystojny i czarujący, ale także troskliwy i opiekuńczy. Kiedy Hanka ulega rodzinnej atmosferze przy wspólnym wypiekaniu pierników, coraz trudniej jej poprzestać na niezobowiązującej relacji.
Jakby tego było mało, popada w konflikt ze swoją przełożoną, której mąż jest jej dawnym ukochanym. Czy przeszłość stanie na drodze do szczęścia?
„Garść pierników, szczypta miłości” to doskonały przepis na zimową opowieść o poszukiwaniu szczęścia. Spróbujesz?"

"Najcenniejszy dar"
"Czy wiesz, co zostało ofiarowane jako pierwszy bożonarodzeniowy podarunek?

♦♦♦
Tuż przed Bożym Narodzeniem Richard z żoną i córeczką wprowadzają się do starej rezydencji, by opiekować się mieszkającą tam staruszką Mary. Pewnej nocy pisarza budzi piękna melodia. Poszukując źródła tajemniczych dźwięków, Richard trafia na strych, gdzie odkrywa zakurzoną, rzeźbioną skrzynkę, pełną starych miłosnych listów, naznaczonych śladami łez. Kto był ich autorem? Do kogo były adresowane? Ta zagadka będzie nurtować autora wraz z pytaniem zadanym przez Mary: co było pierwszym darem ofiarowanym na Boże Narodzenie?"
"Obietnica pod jemiołą"
 


"Największe podarunki od losu często dostajemy w najcięższych chwilach życia.
Gdyby można było wymazać jeden dzień ze swojego życia, Elise wiedziałaby doskonale, który wybrać.
Błąd popełniony w przeszłości sprawił, że dziewczyna zamyka się w swoim cierpieniu. Do chwili, kiedy tajemniczy nieznajomy składa jej niezwykłą obietnicę… Elise ze zdumieniem odkrywa, iż Nicolas ma własny klucz do jej serca.

Za ciemną stroną księżyca może kryć się światło. Choć czasem wydaje się, że to miłość jest źródłem wszystkich lęków, nie ma takiego błędu, którego nie może przezwyciężyć siła przebaczenia.

Obietnica pod jemiołą to nowa powieść Richarda Paula Evansa, uznana przez czytelników za jedną z najbardziej przejmujących w jego dorobku. Autor bestsellerowych Obiecaj mi, Stokrotek w śniegu i Szukając Noel przypomina, że pojawiliśmy się na ziemi po to, aby nauczyć się kochać."
"W poszukiwaniu szczęścia"


"Dawno temu Holly O’Neill otrzymała tajemniczą przesyłkę z bransoletką. Od tej chwili kolejne paczki z bransoletkami pojawiają się akurat wtedy, kiedy Holly ich najbardziej potrzebuje, czyli w trudnych momentach. Wygląda to tak, jak gdyby nieznany dobroczyńca dokładnie wiedział, kiedy w jej życiu potrzebna jest odrobina magii i dobrej energii. Dla Holly bransoletki są największym skarbem, za nic świecie nie chce się ich pozbyć. Dziewczyna wierzy, że opowiadają one jakąś magiczną historię. Kiedy więc znajduje podobną bransoletkę, czuje, że musi ją oddać właścicielowi. Podczas świąt Bożego Narodzenia Holly wyrusza do Nowego Jorku i zaczyna poszukiwania. Jest coraz bardziej zdeterminowana; nie spodziewa się jednak, jakie tajemnice uda jej się odkryć i gdzie zaprowadzi ją ta historia…"

"Pod dobrą gwiazdą"


"Najlepsi polscy pisarze: Jerzy Pilch, Kazimierz Kutz, Paweł Huelle, Stefan Chwin, Kazimierz Orłoś, Eustachy Rylski, Krzysztof Varga, Joanna Bator i wielu innych, napisali opowiadania pokazujące świat, w którym zwykła rzeczywistość ujawnia wymiar metafizyczny. Różne czasy, sytuacje, bohaterowie powiązani są wspólnym magicznym węzłem. Spośród codziennych faktów i zwykłej scenerii co jakiś czas wyłania się inny wymiar. "Celtyckie wdowy" Kazimierza Kutza to lekka, choć nie pozbawiona prawdziwych wzruszeń opowieść o losach dwóch śląskich rodzin, które pewnej wigilijnej nocy zostały połączone na dobre i na złe za sprawą zaręczyn dzieci: Adeli i Lucjana. "Tysiąc przeszkód" Jerzego Pilcha przenosi nas w okolice Dworca Warszawa Śródmieście, który staje się miejscem spotkania Autora z Grzegorzem Siódmym - pierwowzorem pewnej zaniechanej postaci literackiej. Błyskotliwy i ironiczny dialog bohaterów pozwala odkryć, dlaczego niektórzy ludzie nie lubią Świąt. "Szara lotka" Eustachego Rylskiego to magiczna opowieść o młodzieńcu przemienionym w żurawia. Historia rodu Skode, stanowiąca tło tej legendy, powraca za sprawą pewnego obrazu, który staje się niezwykłym rekwizytem w filmie o bałtyckich rodach rycerskich."
"Cicha 5""Jest taka noc w roku, trochę cudowna, przynajmniej wyjątkowa. W każdym mieście, na każdej uliczce mieszkają zwyczajni bohaterowie codziennego życia. Zapraszamy na ulicę Cichą 5, możecie zajrzeć przez jej rozświetlone okna.

Stare mieszkania kryją piękne historie. Świadectwa przemijających smutków, spełnionych marzeń, odnalezionych szczęść. Siedem mieszkań, siedem opowieści...

Katarzyna Bonda
Małgorzata Kalicińska
Katarzyna Michalak
Krystyna Mirek
Małgorzata Warda
Magdalena Witkiewicz
Natasza Socha
Siedem mieszkań, siedem opowieści. Zdradzany senator Karenin i jego piękna żona, ekscentryczna babcia, która od czarnych garsonek woli różowe sukienki, przystojny rzeźbiarz, który pragnie odzyskać swoje dzieci, mężczyzna, który dostał drugą szansę.

W każdym mieszkaniu pięknej starej kamienicy kryje się jakaś historia. Wszystkie opowieści spotykają się w Wigilię, na ulicy Cichej 5."

"Najdłuższa noc"
"Pewnego grudniowego wieczora młoda dziewczyna imieniem Sondra zostawia swą nowonarodzoną córeczkę na progu plebanii przy kościele Świętego Klemensa na Manhattanie. W tym samym czasie drobny złodziejaszek Lenny Centino kradnie z kościoła zabytkowy srebrny kielich z brylantem. Zarówno dziecko, jak i bezcenne dzieło sztuki znikają bez śladu... Mija siedem lat. Kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem umiera bogata staruszka mieszkająca w parafii Świętego Klemensa - Bessie Durkin Maher, a para jej lokatorów zamierza w majestacie prawa zagarnąć schedę po zmarłej.
Do akcji wkracza sympatyczna Elwira Meehan, niegdyś doskonała sprzątaczka, obecnie milionerka, która uwielbia rozwiązywać zagadki kryminalne. Okazuje się, że wydarzenia sprzed lat i obecna sprawa mają ze sobą wiele wspólnego."
"Świąteczny sweter"


"Kiedy Eddie miał 12 lat niczego tak nie pragnął pod choinką jak roweru. Mimo, że po śmierci ojca ich życie z matką stało się trudniejsze a pieniędzy było mniej, Eddie marzył, że matka cudem znajdzie sposób na to by pod choinką czekał na niego wymarzony rower. Zamiast tego, Eddie dostał sweter. "głupi, ręcznie robiony , brzydki sweter", który rozżalony Eddie zwinął w kłąb i rzucił w kąt pokoju. Głęboko zraniony zrozumieniem faktu, że dzieci nie zawsze dostają to czego chcą i zbyt młody by zrozumieć, że właśnie otrzymał największy na świecie skarb, w te święta Bożego Narodzenia Eddie przechodzi bolesną i smutną podróż z dzieciństwa do dorosłości. Wymaga to od niego wielu poświęceń i ustępstw, ale dzięki pomocy tajemniczego sąsiada Russella, Eddie odnajduje w życiu właściwą drogę i w końcu rozumie prawdziwe znaczenie tego skromnego prezentu jaki matka własnoręcznie wydziergała z miłości swojego serca. Oparta na osobistych prawdziwych przeżyciach autora ŚWIĄTECZNY SWETER jest ciepła i wzruszającą opowieścią o rodzinie, ufności i przebaczeniu, która pozwala nam spojrzeń na nasze własne życie - i, jednocześnie stawia przed nami pytania czy naprawdę wiemy co jest w nim najważniejsze."

"Najgłupszy anioł"


"Najzabawniejsza amerykańska powieść 2005 roku bestseller New York Timesa i Publisher"s Weekly sprzedane prawa filmowe ponad 500 000 sprzedanych egzemplarzy.
Christopher Moore, najwybitniejszy współczesny satyryk amerykański, stawiany w jednym szeregu z Kurtem Vonnegutem, Douglasem Adamsem i Jonathanem Swiftem. Jego książki okupują najważniejsze listy bestsellerów, a sam autor otoczony w Stanach Zjednoczonych podobnym kultem, jak Monty Python w Wielkiej Brytanii. Proza Moore'a to nie tylko rozrywka na najwyższym poziomie, ale także zabawne (i niezwykle celne) obserwacje i komentarze społeczne, obyczajowe, religijne oraz polityczne. Do Bożego Narodzenia został dzień (dobra, powiedzmy, że prawie tydzień) i w całym maleńkim miasteczku Pine Cove w Kalifornii mieszkańcy pochłonięci są kupowaniem, zawijaniem, pakowaniem i, ogólnie rzecz biorąc, wczuwaniem się w świąteczny nastrój. Ale nie wszyscy odczuwają tę radość. Mały Joshua Barker rozpaczliwie potrzebuje świątecznego cudu. Nie, nie leży na łożu śmierci; nie, nie zaginął mu pies. Ale Josh jest przekonany, że widział, jak Mikołaj obrywa łopatą po łbie i teraz nasz siedmiolatek modli się tylko o jedno: proszę, Mikołaju, powstań z martwych. Ale moment! Gdzieś w powietrzu czai się anioł. (W powietrzu, łapiecie) To nie kto inny, jak archanioł Razjel, który zstąpił na Ziemię w poszukiwaniu dziecka, którego życzenie należy spełnić. Niestety, nasz anioł nie należy do tych, który aureola świeci najjaśniej. W mgnieniu oka zawali swoją świętą misję i ześle na mieszkańców Pine Cove bożonarodzeniowy chaos, którego kulminacją stanie się najśmieszniejsze i najstraszniejsze świąteczne przyjęcie, jakie miasteczko widziało."

"Biuro przesyłek niedoręczonych"

"Są listy, których nie można zostawić bez odpowiedzi.

Do Biura Przesyłek Niedoręczonych trafiają listy i paczki, które nigdy nie dotarły do adresatów. Zuzanna zaczyna tam pracować, bo ją samą też prześladuje pewien niewysłany w porę list. Z czasem coraz bardziej intrygują ją tajemnice innych ludzi. Kiedy trafia na listy, których nadawcy od trzydziestu ośmiu lat nie mogą się spotkać, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Ma czas do Wigilii, potem będzie za późno…

Magiczna opowieść o zagmatwanych ludzkich losach, miłości jak z bajki i nieoczekiwanych konsekwencjach życzliwości."

Znaleźliście coś dla siebie? :)
26 komentarzy :

 1. Z przytoczonych tutaj pozycji znam zaledwie trzy: "Podaruj mi miłość", "W śnieżną noc" oraz "Garść pierników, szczypta miłości". I co najlepsze-żadnej z tych książek nie czytałam... :D Bardzo chcę się zapoznać z książką Green'a (i tych innych autorów), bo co jak co, ale dotychczasowe spotkania z tym autorem były nawet udane, więc liczę, że i ta pozycja będzie przyjemna zwłaszcza teraz w okresie świątecznym.

  Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja w te święta czytam Podaruj mi miłość. ;) Bo książka do mnie dotarła w wakacje, więc było mi trochę dziwnie ją czytać w upały. ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahahah, no wiesz, na upartego by dało radę :D
   PS. Będziemy czytały razem ;)

   Usuń
 3. Mnóstwo świątecznych pyszności. :) Trzy z tych książek znam i uwielbiam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie W śnieżną noc to najlepsza książka na święta!

  http://weruczyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę w końcu przeczytać "W śnieżną noc" :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Niektóre czytałam inne mam jeszcze na swojej liście, a kilka pozycji na pewno mnie zaintrygowało :)
  Do tej listy dodałabym Świąteczną kafejkę autorstwa Amandy Prowse :)
  Zapraszam na www.the-books-in-the-rye.blogspot.com, gdzie znajdziesz recenzję ten świątecznej opowiastki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam tylko "W śnieżną noc" i "Cichą 5", a także zaczęłam "Najgłupszego anioła", ale nie potrafiłam przez niego przebrnąć. Aktualnie mam największą ochotę na "Anioła do wynajęcia" i "Biuro przesyłek niedoręczonych". :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A myślałam, że "Najgłupszy anioł" będzie fantastyczny :o

   Usuń
 8. Uwielbiam świąteczny czas i uwielbiam czytać wtedy świąteczne ksiązki, które jeszcze bardziej wprawiają w ten wyjątkowy magiczny klimat... z wymienionych książek sporo znam i sporo posiadam w swojej własnej biblioteczce. W tym roku chce przeczytac ''Garśc piernikow i szczypta milosci'' oraz ''W poszukiwaniu szczescia''-> okladka tej ksiazki jest przecudowna <333
  Pozdrawiam!;)
  (recenzentka-ksiazek.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam podobnie :) Do tego świąteczne piosenki, ciepła herbata i już, jestem w raju :>

   Usuń
 9. Szczerze, żadnej z nich nie czytałam i raczej nie zapowiada się, żebym w grudniu przeczytała jakąś książkę o tematyce świątecznej, bo zwyczajnie takich nie posiadam. :D Jakoś nigdy wcześniej nie pomyślałam o tym, żeby się w takowe zaopatrzyć i teraz już chyba nic nie wymyślę. :D

  Pozdrawiam cieplutko
  BOOKS OF SOULS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za to masz już skompletowaną listę na przyszły rok i święta już Cię nie zaskoczą :D

   Usuń
 10. Z przedstawionych książek czytałam jedynie "Garść pierników, szczypta miłości", ale nie spodobała mi się za bardzo. Za to chętnie przeczytałabym Greena ;).

  OdpowiedzUsuń
 11. Stało się, nie znam żadnej książki xDD
  Nawet wiem dlaczego! Nie lubię słodkich, typowo zimowych ksiązek. Rzygam tęczą i cierpię na nadmiar czułych słówek, o których czytam.
  Kurde, a najgorsze jest to, że jeszcze 2 tygodnie temu cały czas czułam mega klimat a teraz... G****. Masakra :<
  Kasia z Kasi recenzje książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Najgłupszy anioł" na bank nie jest słodką, typowo zimową książką, może więc ona Cię przekona :D
   Dwa tygodnie temu jeszcze był śnieg, a teraz... G**** ;)

   Usuń
 12. Świetne zestawienie! Uwielbiam Święta i te klimaty, zwłaszcza w książkach :)
  Po książce "Miłośniczki Czekolady i Ślub" zdecydowanie muszę zabrać się po tą świąteczną część :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nawet nie wiedziałam, że jest tyle świątecznych książek ;)
  http://justboooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest ich jeszcze więcej, tyle że gdybym wspomniała tu o wszystkich to post byłby kilometrowy :D

   Usuń

Każdy komentarz to kolejna cegiełka w tworzeniu tego bloga. To jak, pomożesz? ;)

Wykonała Ronnie